Sprzedać mieszkanie, dom lub inną nieruchomość | Biuro Nieruchomości Warszawa
Wielu ekspertów i analityków rynku nieruchomości uparcie twierdzi, że okres boomu na tym rynku już minął albo właśnie mija, ale równie wielu widzi sprawy bardziej optymistycznie – może nie tak, jak przed kryzysem w 2007 r., kiedy obroty na rynku nieruchomości rosły, jak grzyby po deszczu, ale jednak mieszkania, domy i inne nieruchomości wciąż znajdują sobie nabywców. Ale żaden ekspert nie pokusi się o wyznaczenie trendów kształtowania się popytu, podaży ani tym bardziej cen na nadchodzące okresy. Nawet, jeśli analizy wykazują wyraźne tendencje spadkowe albo wzrostowe cen za 1m2 powierzchni mieszkania, domu lub innej nieruchomości, to w dalszym ciągu tempo sprzedaży nieruchomości będzie zależało od lokalizacji, atrakcyjności i prestiżu okolicy, a także od potencjału związanego z ewentualnym wynajmem mieszkania (np. na kwatery dla studentów w pobliżu renomowanych uczelni).
Wbrew pozorom, akt sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości nie jest ani prosty ani łatwy. Sprzedający przeważnie, bez względu na to, jakie intencje skłaniają go do pozbycia się swojego lokum, jest przeważnie związany ze swoim miejscem emocjonalnie, a to często przekłada się na wyznaczenie ceny sprzedaży nieruchomości, jak się łatwo domyślić raczej z tendencją do jej zawyżenia niż odwrotnie. Poza tym sprzedający mieszkanie, jak to często obserwują doświadczeni pośrednicy rynku nieruchomości, nie zawsze potrafią dobrze i zgodnie z faktami określić stan prawny oferowanej do sprzedaży nieruchomości. Ten ich brak pełnej informacji, nie koniecznie musi wynikać z nieczystych intencji, lecz z zapomnienia ciążących na lokalu zaszłościach pranych, jak np. ustanowiona współwłasność lub służebność. Zdarza się, że sprzedający mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, dopiero po zgłoszeniu swojej własności do sprzedaży, dowiaduje się o obciążeniach podatkowych, jakie będą na nim ciążyły, jeśli sprzeda nieruchomość przed upływem ustawowego czasu zwalniającego go od obowiązku podatkowego.
Ale nawet, jeśli sprzedający mieszkanie, dom lub inną nieruchomość ma pełne rozeznanie w stanie prawnym swojej własności, wie o figurującej w księdze wieczystej hipotece ciążącej na sprzedawanej nieruchomości i jasno określa wady techniczne lokalu, jeśli takie występują, to wcale nie znaczy, że natychmiast po ogłoszeniu pojawi się kupiec, z którym po obejrzeniu lokalu pójdzie do biura notariusza w calu sporządzenia aktu notarialnego.
Do czego sprzedającemu mieszkanie, dom lub inną nieruchomość potrzebny jest pośrednik?
Już po zamieszczeniu ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości w przeznaczonym do tego miejscu, sprzedający zorientuje się, że nie ustawia się kolejka chętnych do zakupu jego własności. Może się nawet zdziwi, że najwięcej telefonów w sprawie ogłoszenia będzie miał od… pośredników obrotu nieruchomościami, proponujących mu pomoc w sprzedaży.
Czasem prędzej, a czasem później – w zależności od tego, jaką presję odczuwa w związku z upływającym czasem, sprzedawca zrozumie, że łatwiej mu będzie zbyć swoją własność korzystając z usługi pośrednictwa. Bo to pośrednik ma doświadczenie i wie, do kogo należy w pierwszej kolejności adresować ofertę sprzedaży. Potrafi też bez emocji określić wartość sprzedawanego mieszkania, domu lub innej nieruchomości tak, żeby nie odstraszała na wstępie potencjalnego nabywcy lokalu. Pośrednik zna też metody i techniki odpowiednio atrakcyjnego zaprezentowania oferowanej do sprzedaży nieruchomości.
Praktyka pokazuje, że pośrednik potrafi mocno skrócić okres od ogłoszenia zamiaru sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości, do podpisanie aktu notarialnego, którym zostanie przeniesione prawo własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość.