Kupić mieszkanie, dom lub inną nieruchomość | Biuro Nieruchomości Warszawa | Milanówek
Niektórzy uważają, że kupić mieszkanie, dom lub inną nieruchomość jest łatwiej niż sprzedać takie dobro. Okazuje się, że, jak w większości takich przekonań, także i w przypadku obrotu nieruchomościami prawda leży po środku. Najlepiej jest pamiętać, że zwłaszcza, gdy chodzi o dobro tak wielkiej wartości, jakim jest mieszkanie, dom lub inna nieruchomość, trudno jest się nauczyć najlepszych sposobów nabywania lub zbywania ich. Bo kto – oprócz profesjonalnych pośredników w obrocie nieruchomościami, rzecz jasna – jest w stanie nauczyć się jak to robić, skoro zdecydowana większość uczestników rynku nieruchomości, wykonuje czynności prawne związane z transakcją kupna sprzedaży nieruchomości najwyżej parę razy w życiu, a każdy z tych aktów przebiega zupełnie inaczej niż poprzednie.
Trochę łatwiej jest, gdy potencjalny nabywca mieszkania, domu lub innej nieruchomości zamierza nabyć swoje lokum z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Wtedy interesy nabywcy chroni Ustawa o ochronie praw nabywców lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych, obowiązująca od września 2011 r. Zresztą w interesie samego dewelopera jest, żeby nabywca oferowanego przez niego mieszkania, domu lub innej nieruchomości był jak najbardziej usatysfakcjonowany nie tylko poziomem techniczno-architektonicznym wykonania oferowanego obiektu, co nabywca może łatwo sprawdzić porównując prospekt informacyjny, jaki zgodnie z przywołaną Ustawą deweloperską musi przedłożyć deweloper, przed sporządzeniem i podpisaniem umowy przedwstępnej, ze stanem faktycznym oddawanego lokalu.
Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy przyszły właściciel mieszkania, domu lub innej nieruchomości, kierując się własnymi preferencjami, decyduje się na poszukiwania wymarzonego lokum na rynku wtórnym, bo interesuje go zamieszkanie w ściśle określonej okolicy, skąd będzie miał bliżej do pracy, szkoły lub centrów kultury, albo spodziewa się mieć lepszych sąsiadów np. O ile w przypadku mieszkania deweloperskiego jest stosunkowo łatwo porównać preferencje potencjalnego nabywcy z przedstawianym przez dewelopera prospektem informacyjnym, o tyle, gdy chodzi o mieszkania, domy i inne nieruchomości nabywane od dotychczasowych ich użytkowników, czyli z rynku wtórnego, sprawy mogą być bardziej skomplikowane, a to wymaga już doświadczenia i rozeznania w sprawach prawnych, finansowych, a także technicznych związanych z transakcją kupna-sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości od poprzedniego właściciela.
Doświadczeni pośrednicy w obrocie nieruchomościami wiedzą ile trudności może przynieść kupno-sprzedaż lokalu z rynku wtórnego.
Nawet wtedy, kiedy potencjalny nabywca mieszkania, domu lub innej nieruchomości z rynku wtórnego upatrzy sobie konkretny obiekt, który w najwyższym stopniu odpowiada jego oczekiwaniom i upodobaniom, a sam nie jest profesjonalistą w obrocie nieruchomościami, powinien z usług doświadczonego pośrednika skorzystać, żeby zaoszczędzić sobie wielu niepotrzebnych i przeważnie przykrych niespodzianek.
Doświadczony pośrednik już podczas wstępnej rozmowy jest w stanie zweryfikować wiedzę potencjalnego nabywcy nieruchomości na temat, jej wartości, porównując ją do posiadanych katalogów i własnych informacji o specyfice danej dzielnicy, czy okolicy. Ma też swoje kontakty z ekspertami nieruchomości sporządzającymi operaty szacunkowe mieszkań, domów i innych nieruchomości oraz posiadających informacje na temat faktycznego stanu technicznego i prawnego, jeśli nie konkretnego obiektu zainteresowań potencjalnego nabywcy, to porównywalnych.
Ponadto doświadczony pośrednik daje największą pewność, że zanim strony udadzą się do biura notarialnego wszystkie sprawy i niezbędne dokumenty będą należycie przygotowane do sporządzenia i podpisania aktu notarialnego, na podstawie, którego nabywca stanie się właścicielem mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Agencja Nieruchomości Milanówek / Podkowa Leśna – lokalny Partner na rynku nieruchomości.