Lokum Oryginalnej Fabryki Twórczości. | Agencja Nieruchomości Warszawa
O tym, że polski rynek nieruchomości nieustannie się rozwija i poszerza swoją ofertę, najlepiej świadczą zjawiska nigdy nieodnotowywane w siermiężnej peerelowskiej i postkomunistycznej rzeczywistości. Wraz z powstaniem i umacnianiem się grup ludności zamożniejszych od średniej krajowej pojawiła się potrzeba odbiegających od przeciętności szarych blokowisk miejsc zamieszkania.
Biznesmeni i ludzie, którzy odnieśli finansowe sukcesy zaczęli się rozglądać za oryginalniejszymi miejscami zamieszkania. Wielu z nich uznało, że odpowiedni do ich sukcesu poziom zapewni im zamieszkanie w podnoszącej prestiż rezydencji, najlepiej otoczonej pięknym parkiem i innymi nadzwyczajnymi „okolicznościami przyrody”. Często z mniej lub bardziej szczerym poczuciem misji ratowania dziedzictwa kulturowego narodu, wielkim nakładem kosztów odrestaurowywali stare dwory, pałace i zamki, przekształcając je w luksusowe rezydencje, piękne i spełniające wszystkie oczekiwania komfortu.
Z podobnych pobudek i z niemniejszym zaangażowaniem środków finansowych, pojawiło się na rynku nieruchomości zapotrzebowanie na apartamenty. Przestrzenne, luksusowo wyposażone i ulokowane w prestiżowych miejscach, najlepiej z cudownymi pejzażami za oknem, wnętrza, są do tego stopnia pożądanym na rynku nieruchomości dobrem, że pojawiły się firmy wyspecjalizowane w obrocie apartamentami, a także wynajmem ich na krótsze i dłuższe okresy.
Do tej wąskiej, luksusowej grupy mieszkań, domów i innych nieruchomości, będących przedmiotem obrotu na polskim rynku nieruchomości, należą oprócz rezydencji i apartamentów także lofty.
Zamieszkać w lofcie.
„Loft”, jak większość coraz częściej używanych na polskim rynku nieruchomości nazw, ma pochodzenie anglojęzyczne i oznacza zaadaptowane nietypowe pomieszczenia o różnym przeznaczeniu – np. pigeon loft to gołębnik, a choir loft, to miejsce dla chóru kościelnego. Jeden z działających na rynku ekspertów obrotu nieruchomościami przetłumaczył na swój własny użytek apartament loft, jako Lokum Oryginalnej Fabryki Twórczości. Ta wymyślona nazwa wydaje się dobrze oddawać genezę i charakter loftów, jako z modnych obecnie i cieszącym się dużym zainteresowaniem na rynku mieszkań, domów i innych nieruchomości.
Jak wiadomo, loft oznacza najczęściej pomieszczenie mieszkalne powstałe w wyniku zaadaptowania jakiejś postindustrialnej powierzchni. Pierwsi na pomysł takiego, a nie innego zaadaptowania przeważnie opuszczonych i obracających się w ruinę hal nieczynnych fabryk i zakładów produkcyjnych, wpadli amerykańscy artyści. Mieli oni potrzebę użytkowania dużych powierzchni, jako pracowni do realizacji swoich artystycznych zamierzeń. W naturalny sposób zwrócili uwagę na puste hale nieczynnych fabryk, gdzie za niewielkie pieniądze, co zwłaszcza dla wschodzących gwiazd sztuki, zawsze miało i ma zasadnicze znaczenie, wchodzili w użytkowanie tych postindustrialnych pomieszczeń, przystosowując je i do pracy twórczej i do mieszkania. Z czasem taka forma łączenia pracowni z mieszkaniem, zaczęła się coraz bardziej podobać innym miłośnikom niebanalnych miejsc, aż rozkwitła prawdziwa moda na lofty.
Obecnie w Polsce obserwowany jest rosnący popyt na lofty. Do tego celu wykorzystywane są nieczynne fabryki włókiennicze w Łodzi, hale post produkcyjne we Wrocławiu i Poznaniu, a na warszawskim Powiślu deweloperzy właśnie oddają całe osiedle loftów zlokalizowanych w starej elektrowni. Także Gdańsk dysponuje loftami na terenach po byłej Stoczni Gdańskiej.
Dołącz do dyskusji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.