Porównaj oferty

Kiedy powinna zostać podpisana umowa pośrednictwa w zakupie lub najmu mieszkania, domu lub innej nieruchomości? | Agencja Nieruchomości Warszawa

Kiedy powinna zostać podpisana umowa pośrednictwa w zakupie lub najmu mieszkania, domu lub innej nieruchomości? | Agencja Nieruchomości Warszawa

Rynek obrotu nieruchomościami z roku na rok rozrasta się, rozwija i przyciąga klientów sprzedających, kupujących lub wynajmujących mieszkania, domy lub inne nieruchomości. Obfitość wyboru w oczywisty sposób, z jednej strony stwarza możliwość lepszego zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klientów rynku nieruchomości, a z drugiej wzmaga konkurencyjność, co powoduje, że klient ma problem z właściwym wybraniem interesującej go oferty oraz biura lub pośrednika obrotu nieruchomościami, który by mu ten wybór ułatwił.

Każda dziedzina handlu – od handlu warzywami na lokalnym targowisku, do obrotu papierami wartościowymi na giełdach, a także pośrednictwo w obrocie mieszkaniami, domami i innym nieruchomościami, żeby była opłacalna musi być oparta na doświadczeniu, a doświadczenie można osiągnąć tylko przez długie, często żmudne i zniechęcające praktykowanie. Doświadczeni handlowcy wiedzą, że nie wystarczy kierować się wyłącznie chęcią zysku, ale warto też lubić swój zawód i mieć empatię dla klientów, bo tylko takie podejście gwarantuje długie utrzymywanie się w zawodzie, a zatem zdobywanie odpowiedniego doświadczenia, które z kolei ułatwia osiąganie zysku. 

Doświadczeni pośrednicy, działający od dłuższego czasu na rynku nieruchomości, mają swoje metody i wypróbowane sposoby docierania do klientów i nawiązywania z nimi kontaktu prowadzącego do sprzedaży, kupna bądź najmu mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Z drugiej strony klienci szukający współpracy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, żeby sobie cel przybliżyć, też łatwiej powierzają swoje sprawy pośrednikowi, który okazuje im empatię i szczere zainteresowanie problemami. Odpowiednie, oparte na psychologii i socjotechnice metody wskazane w marketingu, a zatem i w obrocie nieruchomościami, doczekały się już długich półek z naukowymi książkami na temat, jak skutecznie sprzedać, kupić lub wynająć mieszkanie, dom lub inną nieruchomość.

Dlaczego klienci rynku nieruchomości częściej polecają sobie nawzajem jednych, a nie drugich pośredników obrotu nieruchomościami?

Na tak postawione pytanie, żadna odpowiedź nie może być prosta i jednoznaczna. Nie wystarczy na przykład, że zadowolony klient po udanej transakcji powie komuś również zainteresowanemu kupnem, sprzedażą bądź wynajmem mieszkanie domu lub innej nieruchomości, że ten a ten pośrednik jest dobry, bo nie stosuje zbyt wygórowanych stawek za usługę pośrednictwa. Nie wystarczy też samo zapewnienie, że oprócz tego, że pośrednik jest tani, to jeszcze potrafił bardzo szybko doprowadzić do wizyty u notariusza i podpisania akty notarialnego, potwierdzającego przeniesienie własności nieruchomości będącej przedmiotem umowy kupna-sprzedaży. A wszystkie te zapewnienia, choć ważne, nie są wystarczające w sytuacji, gdy pośrednicy obrotu nieruchomościami, zwłaszcza w obecnej sytuacji nasilającej się konkurencji, muszą wykazywać więcej zaangażowania w znajdowaniu klientów, od czego przecież zależy ich najczęściej prowizyjne wynagrodzenie.

Co, więc robi tę różnicę, która sprawia, że mimo stosowania podobnych metod pozyskiwania klientów pragnących sprzedać, nabyć bądź wynająć mieszkanie, dom lub inną nieruchomość, jedni pośrednicy mają więcej pracy niż inni? Jak już powiedziano, odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo najczęściej tkwi w tak skomplikowanej dziedzinie, jak ludzka psychologia.

Zaś wracając do postawionego w tytule pytania, kiedy należy podpisać umowę na usługę pośrednictwa, trzeba wiedzieć, że rozpoczęcie współpracy między klientem a pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, może się skończyć już na samym wstępie, gdy ten drugi zacznie od podsunięcia umowy do podpisania i określi cenę swojej usługi. A więc, kiedy najlepiej ma tę umowę klientowi przedłożyć? To właśnie zależy od doświadczenia i znajomości psychologii pośredniaka.

Biuro Nieruchomości Ochota – najlepsi agenci nieruchomości w Warszawie.

Powiązane posty

Sprzedać mieszkanie, dom lub inną nieruchomość | Biuro Nieruchomości Warszawa

Wielu ekspertów i analityków rynku nieruchomości uparcie twierdzi, że okres boomu na tym rynku...

Kontynuuj czytanie

Sprzedaż nieruchomości – lepsza jakość, a nie ilość | Biuro Nieruchomości Premium

Jest przypuszczenie graniczące z pewnością, że 90% właścicieli sprzedających swoje...

Kontynuuj czytanie

Kupić mieszkanie, dom lub inną nieruchomość | Biuro Nieruchomości Warszawa | Milanówek

Niektórzy uważają, że kupić mieszkanie, dom lub inną nieruchomość jest łatwiej niż...

Kontynuuj czytanie